21 Nisan 2011 Perşembe

Project Matruska - Draft

Çalınan arabamı bulmuştum. Bir sene sonra da arabanın içinden çalınan carpc ve in-dash ekranı buldum ve geri aldım.(Polis değil ben buldum) Daha öncede bu cihazın başına benzer şeyler geldiği için cihazı komple bulmama yardımcı olan IT'ci bir arkadaşıma verdim. Neyse, bunlar ayrı hikayeler.Projenin maliyeti 1000 doları geçecek. Aslında çok daha ucuza da mal edilebilir ama ben biraz daha temiz iş istiyorum. Bu sefer arabanın içinde çalışan üç tane bilgisayar olacak. Biri motoru kontrol eden bilgisayar.(M1) Diğeri gizli ve ona bağlı WiFi, GPS, 3G gibi hizmetleri sağlayan bilgisayar.(M2) Sonuncusu ise kullanıcının kontrolündeki müzik, film, internet, navigasyon vb. tüm hizmetleri sunacak olan bilgisayar.(M3) Projenin ismi de bu yüzden Matruska.
Proje neler sağlayacak.

  • Araç, içinde ki cihazlar sökülse de bulunduğu pozisyonla ilgili sürekli sinyal gönderecek.Hem GPS üzerinden hem de üçgenleme yöntemiyle yer tespiti yapılabilecek. Aracın güveliği ile ilgili ayrıca bir takım önlemler alınarak araç çalışmayacak.
  • M2 sayesinde araç hareket halindeyken GSM 3G üzerinden sürekli internet bağlantım olacak. Aynı zamanda WiFi, Bluetooth ve VPN bağlantılarıda bu cihaz üzerinden yapılacak.
  • M2 gömülü ve gizli bir smartphone olduğundan bluetooth üzerinden M3'e internet ve ağ bağlantısı sağlayacak. 
  • M3 aracın motor bilgisayarı M1'e bağlı olduğundan, kilometrelerce uzaktaki herhangi bir bilgisayardan aracın ayarlarını değiştirmek, stop etmek ya da gaz vermek gibi tüm şeyler mümkün olabilecek.
  • Dokunmatik ekran üzerinden Launch Control veya Anti-LAG gibi bazı sistemleri aktif edebileceğim. Önce ki projede yaptığım intelligent drive düğmesinin bir benzerinide dokunmatik ekrana alabilirim.
  • Telefon görüşmelerini M3 üzerinden yapabileceğim.
  • Hava ve yol durumu, trafik bilgisi, haberler, müzik, oyun, internet, film, navigasyon vb. nitelikler M3 üzerinden izlenebilecek.
  • Yağ basıncı-sıcaklığı, turbo basıncı, diferansiyel sıcaklığı, hız, rpm, g kuvveti vb. tüm verileri anlık M3 üzerinden izleyebileceğim.

Projenin sağlayacakları konusunda ki liste uzar ama ilk etapta yapacağım şeyleri bunlar. Şimdi gelelim aklımda ki donanım listesine;

Fit-PC2 - M3
Bu cihaz aslında fotoğrafta göründüğünden daha küçük. 10.1  x 11.5 x 2.7 cm boyutlarında olması aracın hemen hemen her yerinde kullanabileceğiniz anlamına geliyor. 6W gibi çok az bir güç tüketimi olması(evde 750watt kullandığım düşünülürse) araba da kullanmak için çok ideal ve akü dostu.

Wifi anten çıkışı olması, 6 USB portu projeye dahil etmemdeki önemli nedenlerden biri. Auto-On yani kendi kendine açılması ise özellikle bu projede bulunmaz bir nimet. M1 ethernet üzerinden haberleştiği için kontak çevirilir çevrilmez M3 çalışmış olucak. Shutdown kontrolünü nasıl yapacağımı henüz netleştirmedim.


Palm Pre - M2
Telefonun üzerinde ki logodan da anlaşılabileceği gibi Palm Pre Linux tabanlı bir smartphone ve bu özelliğide projede yer almasına neden oluyor. webOS işletim sistemi çalıştıran bu smartphone oldukça esneklik sağlıyor çünkü SSH ve Dynamic DNS ve VPN gibi uzaktan müdehalelere izin veriyor. Ayrıca 800 mhz lik işlemciside overclock edilerek 1200 ghz kadar çıkarılabiliyor. Yeni modeli Palm Pre 3 ise 1.5GHz işlemcisi ile geliyor ki bu telefonların ikiside Türkiye'de satılmıyor ne yazık ki. :(

Syvecs - M1

Bu cihazda şu an aracımın motorunu hali hazırda kontrol eden Syvecs ECU. Görüldüğü üzere ethernet çıkışı hemen boardun üzerinde. Buradan M3'e bağlantı yapacağım. Diğeri ise can-bus portu fakat konumuzla alakası yok =) Bu üç cihazın arasında birbirleriyle iletişim için birçok kablo bağlantısı yapmam gerekeceği gibi aynı zamanda kablosuz olarak ta bağlantı yapıcam. Bu bağlantıların şemalarını çizmeden yaparsam karışabilir. Proje netleşince çizimleri burada yayımlarım.10" Mimo LCD Monitor


Geçen sefer ki projede 7" Lilliput VGA monitor kullandım. Bu sefer o adi çin malı monitorlerden almayacağım çünkü hem görüntüleri berbat hem de sorunlu cihazlar. Hem de ultra pahalı. USB monitorler çok daha iyi görüntü veriyor ve fiyatları çok makul. Elimde aslında Samsung U70 USB monitor var fakat ben Mimo'nun kapasitif dokunmatik ekranlarını bekliyorum. Sanırım baharın sonunda piyasada olacak.TDA7850 - Amfi
Ben otomobilde çok ses sistemi meraklı birisi değilim. Kaliteli ama az sesli herhangi bir cihaz işimi görür fakat bu yukarıdaki cihazların ses çıkışlarının yeterli geleceğini düşünmüyorum. O yüzden 4X50Watt aşağıdaki gibi bir devre işimi görecektir.


XoByte Minispark - shutdown Controller

Henüz bu cihaza ihtiyacım olacak mı bilmiyorum ama eğer olursa alacağım kontrol unitesi bu olacak.BU-353 GPS Alıcısı

Araçta ki GPS alıcılarından biri bu olacak. Kompakt bir tasarıma sahip.M3 üzerinden yapılan navigasyon bağlantılarını bu cihaz sağlayacak.


Rooftop GPS/Cellular/PCS/WiFi antenna GPS 2400

Bu cihazların hepsinin iyi bir şekilde sinyal alabilmesi için Wifi, GPS ve GSM sinyalleri için bu tip antene ihtiyacım olacak. Bu cihaz dört farklı frekansı desteklediği için tercih sebebi.Şimdilik alınacaklar listesi bunlar gibi gözüküyor. Projeye başladığımda mutlaka farklı ihtiyaçlar olabilir zaten proje temellerine oturmadan satın almayacağım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder