30 Mart 2011 Çarşamba

Syvecs and car computing.
Aslında aracımda ki otomobil bilgi sistemi birkaç ay önce hırzılar tarafından çalındı ama hala elimde birkaç  fotoğraf ve video mevcut. Herneyse, DIN standartında Lilliput TC2000 ve Lilliput 649 LCD(Lilliput tan uzak durun)  ekranım vardı ve Windows XP ve Centrafuse 2.0 önyüz kombinasyonlarını çalıştırıyordum. (centrafuse önyüzlerin en iyisi)

Actually my car computer system has been stolen a few months ago but here are some pictures and video left  from my project =) Anyway, I have had din-sized Lilliput TC2000 and Lilliput 649 LCD display(keep away from lilliput) and running Windows XP & Centrafuse 2.0 frontend combo. (centrafuse is the best of all frontends)
Tüm Syvec uniteleri  ethernet ve canbus üzerinden haberleştiği için bunu carpc ile birleştirmek iyi bir fikirdi ve centrafuse ve smonitor bunu yapmak için biçilmiş kaftandı. Syvecs'in kalibrasyon switchi standart bir rotary anahtar o yüzden estetik olarak iyi görünen bir düğme bulup uyarlamam yeterliydi. Bmw'nin ve Subaru'nun idrive düğmelerinden biraz esinlendikten sonra daha ucuz(36 usd) ve aslen bilgisayarlar için üretilmiş Griffin Powermate ses düğmesini harita değiştirmek için kullanmaya karar verdim. Griffin Powermate esas olarak kişisel bilgisayarlar için üretilmiş bir ses ayarlama düğmesiydi. Düğmenin adaptasyonu ile ilgili fotoğrafları buradan görebilirsiniz.
Since all Syvec units communicate through ethernet ply and canbus, it was a good idea to run them through the car computing system -centrafuse & smonitor softwares were both appropriate to do it. Syvecs calsw was a standard rotary switch so I needed to find a knob that aesthetically looks good and adapt it. After some influencing from Subaru's si-sw and BMW's idrive I decided to use Griffin Powermate USB knob which is actually made for personal PC's volume knob. You can see the how Syvecs calsw fits into Griffin Powermate from here.
Projeyi bitirdikten sonra yaptığım ilk şey uzaktan masaüstü bağlantısı yaparak aracıma bağlanmak oldu. Kablosuz bağlantıyla çalışan bir motoru uzaktan kontrol etmek gerçekten güzeldi. Aynı bağlantıyı 3G USB modem ile kullanarakta denemek istiyordum ama bu gerçekleşmedi.


After finishing the project the first thing I have done is to connect Syvecs with a remote desktop connection. It was really nice to control the running engine with a wireless connection.  I was hoping to try this remote connection with 3G usb modem but that has never happened.
Syvecs'in parametre izleme yazılımı olan Smonitor'u Centrafuse gömmek oldukça basit. Ekran üzerinden sadece tek klik ile  Smon istediğiniz tüm dataları otomatik getirebilir. Aslına bakarsanız canbus üzerinden haberleşipte grafikleri Skyline GTR tarzında ekrana yazdırmak mümkün. Hatta eğer 10 dolarlık bir web kamerası bağlarsanız dataları(söz gelimi drift açısı, rpm, boost, ignition, ivmelenme veya fren noktaları) video üzerine bindirebilirsiniz. Hatta ve hatta eğer 40 dolarlık bir GPS sensoru bağlarsanız GPS koordinatlarınız ile bu parametreleri birleştirebilirsiniz. Aynı formula 1 de olduğu gibi. Dahası Centrafuse ile kullanmak üzere Fusion brain gibi USB giriş/çıkış kontrol kartları alarak aracınızda ki bazı donanımları(nos,waterspray, als, launch control) ekran üzerinden tetikleyebilirsiniz. Yani eğer biraz programlama kabiletiniz varsa gelecek burada. Sadece hayal edin =)
The monitoring software(Smonitor) of the Syvecs was easy to be embedded to Centrafuse. Just only one click, a custom button  -Smonitor automatically connects to the ecu and loads the datas you require. Actually it is very possible to communicate through canbus and draw the datas with custom graphics say like Skyline GTR style dashboard. If you have a webcamera(10 usd) connected to your car computer it is also very possible to overlay the datas (say drift angle,rpm,boost,ignition,braking, accelarating etc) to the captured movie. Moreover,  if you have GPS sensor(40 usd) connected to your car computer it is also very possible to import car gps coordinates to Syvecs datas like in the Formula 1. Also you may buy input/output control boards like fusion brain just to trigger some devices from Syvecs or just use these control boards for ALS switch or Launch control switch from Centrafuse screen. So if you have some programming skills this is the future. Just imagine.    =)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder